Co warto wiedzieć o jachtach żaglowych?

Jachty żaglowe to świetny sposób na spędzenie czasu i możliwość przeżycia przygody. Przystosowane zarówno do pływania po jeziorach, jak i morzach sprawdzają się doskonale i dają możliwość zwiedzenia wielu odległych regionów. Wcześniej jednak niezbędne jest zdobycie podstawowej wiedzy na temat jachtów. Warto wiedzieć, na które potrzebne są specjalne pozwolenia i jak wynająć łodzie, które sprawdzą się w konkretnym zastosowaniu.

Co potrzeba do żeglugi jachtami?

Jachty żaglowe charakteryzują się różną wielkością. Kluczowa jest długość, która określa rodzaj uprawnień potrzebnych do samodzielnego przemieszczania się.

Najmniejsze jachty żaglowe o długości do 7,5 metra (w przypadku jachtów motorowych o mocy do 10 kW) nie wymagają żadnych pozwoleń. Są to najmniejsze łodzie, które stale zyskują na popularności i są obecnie proponowane w większości przedsiębiorstw zajmujących się czarterem jachtów. Idealnie sprawdzą się na jeziorach dla mniejszych grup.

Jachty o długości przekraczającej 7,5 m (w przypadku jachtów motorowych o mocy powyżej 10 kW) wymagają posiadania specjalnego patentu. Jest kluczowy przy dochodzeniu odszkodowania oraz pozwala samodzielnie żeglować, cumować i obsługiwać dany typ jachtu. Są częstym wyborem dla większych grup i sprawdzają się do wypłynięcia w morze.

Gdzie zrobić patent żeglarski?

Zdobycie stosownego patentu, który pozwoli na samodzielną żeglugę nie stanowi dużego wyzwania. Wystarczy skorzystać z odpowiednich szkół, które działają nie tylko na Mazurach, ale również w innych regionach Polski. Szkolenie trwające od kilku do kilkudziesięciu dni pozwala zdobyć pełen zakres wiedzy na temat żeglugi i samodzielnej obsługi jachtów. Kompleksowo przygotowuje do poradzenia sobie w każdych warunkach. Szukając nowego hobby, warto zatem zdecydować się na skorzystanie z takiej opcji i odbyć kurs sternika.

Gdzie wynajmować jachty żaglowe?

Najpopularniejszym sposobem na to, aby wypłynąć jachtem, jest zdecydowanie się na czarter. Jest to najbardziej przystępna forma, która pozwala cieszyć się wszystkimi urokami żeglugi bez konieczności ponoszenia bardzo wysokich kosztów. Eliminuje konieczność posiadania własnego jachtu, który jest drogi w zakupie i eksploatacji.

Firmy oferujące czarter jachtów Mazury posiadają w swoich ofertach szeroki wybór jednostek o różnej wielkości. Dostępne są zarówno mniejsze, jak i duże łodzie mogące pomieścić nawet do 10 osób. Proponują dodatkowo zarówno jachty żaglowe, jak i motorowe. Tego rodzaju przedsiębiorstwa w Polsce działają głównie na Mazurach, gdzie panują doskonałe warunki do żeglugi. Okoliczne jeziora pozwalają wybrać się na długi rejs i bardzo miło spędzić swój czas. Spokojne wody dodatkowo nie stwarzają problemów podczas żeglugi.